Četnaestogodišnja Bišćanka najmlađa majka u BiH
U Bihaću, Tuzli, Mostaru, Livnu, Bijeljini, Goraždu i Banjaluci protekle godine porodilo se 76 maloljetnica.
Neke od maloljetnih majki svoju novorođenčad su ostavile u rukama medicinskih radnika.
Najviše porođaja maloljetnica bilo je na Klinici za ginekologiju i akušerstvo UKC-a Tuzla – ukupno 33, ali na toj klinci lani je i rođeno najviše beba – 3.720.
Najmlađa porodilja u Tuzli imala je 15, a najstarija 46 godina.
U Kantonalnoj bolnici “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću lani se porodilo 15 maloljetnica, a najmlađa je imala svega 14 godina. Ukupno su bihaćki ljekari obavili 1.798 porođaja, što je u poređenju sa 2016. ili 2015. godinom za 50, odnosno 100 porođaja više, piše “Dnevni Avaz”.
Prema podacima Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC-a Republike Srpske u Banjaluci, 2017. godine devet maloljetnica su postale majke, a ukupno je obavljeno 3.198 porođaja. U poređenju sa 2016. godinom, u banjalučkom kliničkom centru rođene su 104 bebe manje.
“Na Ginekološko-akušerskom odjeljenju bijeljinske bolnice 2017. godine imali smo 999 porođaja, od čega je porođeno šest maloljetnica. Uglavnom su to porodilje iz Bijeljine, ali imamo i porodilja iz okolnih opština Ugljevik, Zvornik, Modriča, Brčko”, kaže za pomenuti list prim. dr. Slavica Bobar, načelnik Ginekološko-akušerskog odjeljenja bijeljinske bolnice.
Tuzla i Mostar
U mostarskoj bolnici “Dr. Safet Mujić” i Sveučilišnoj kliničkoj bolnici porođeno je 11 maloljetnica. Najmlađa je imala 15, a najstarija porodilja 46 godina. Na Ginekološkom odjeljenju Kantonalne bolnice Goražde lani je obavljen 231 porođaj, a majke su postale dvije maloljetnice. I na kraju, u Kantonalnoj bolnici Livno 2017. je obavljeno 329 porođaja, ali među porodiljama nije bilo nijedne maloljetnice.
Nažalost, još postoje slučajevi da porodilje svoju novorođenčad ostavljaju u bolničkim ustanovama. Takvih slučajeva bilo je devet: po tri u Tuzli i Mostaru (Sveučilišna klinička bolnica), dva u Bihaću i jedan u Goraždu.
Smrtnost novorođenčadi
Rani neonatalni mortalitet na Klinici za ginekologiju i akušerstvo UKC-a Tuzla iznosi 4,52 odsto i, kako je navedeno, taj prosjek odgovara neonatalnom mortalitetu u zemljama okruženja.
U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar odgovorili su da mrtvorođenče ne znači nužno preminuće tokom porođaja, nego je čest slučaj da trudnice dolaze u ustanovu kada se već plodu ne čuju otkucaji srca, tj. ne pokazuju znakovi života.
U Bihaću je lani bilo 15 mrtvorođenčadi, u Banjaluci devet, bolnici “Dr. Safet Mujić” četiri i Goraždu jedan, dok u Livnu nije bilo takvih slučajeva.
U Bihaću se porođaji ne naplaćuju, jer svaka trudnica koja nema zdravstveno osiguranje to pravo ostvaruje putem Centra za socijalni rad. U Tuzli se, takođe, ne naplaćuju porođaji, ali porodilje koje nisu osigurane dužne su da plate bolnički tretman, čija cijena zavisi od načina porođaja i vrste usluga. U livanjskoj bolnici porođaji se naplaćuju neosiguranim trudnicama, zatim trudnicama iz drugih kantona i inostranstva, dok cijena zavisi od broja pruženih usluga.
Porođaji se naplaćuju neosiguranim osobama u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar. Obični porođaj može da košta 500 KM, a nekad dosegne cijenu i višu od 2.000 KM. U Bijeljini i Banjaluci, kako se navodi, ne naplaćuju ništa, dok u Goraždu neosigurane osobe plaćaju 386,40 KM, a u bolnici “Dr. Safet Mujić” porođaji se naplaćuju za neosigurane osobe i strane državljanke, ali nema fiksne cijene.